Rekolan koulu

Kartta Viesti Ylläpidolle Kuvakierros koulussa Historian havinaa
 
Etusivu Yleisesittely
Vanhempainyhdistys
Kirjoittanut Administrator   
04.04.2009 18:08

Rekolan koulun vanhempainyhdisty ry on perustettu koulun vanhempien, rehtorin ja opettajien aloitteesta vuonna 1993. Varsinainen yhdistyksen perustava kokous pidettiin koululla 12.1.1994. Vanhempainyhdistys hyväksyttiin yhdistysrekisteriin merkittäväksi 20.9.1996.

Vanhempainyhdistys on osa kodin ja koulun yhteistyörakenteita. Vanhempainyhdistys kokoontuu kerran kuukaudessa. Yhdistykseen kuuluu hallitus, johon kuuluu jokaiselta luokalta jäsen sekä hänelle varajäsen. Luokan edustaja toimii yhteistyölinkkinä oman luokkansa ja vanhempainyhdistyksen välillä.

Joillakin luokilla toimii vanhempien vapaaehtoisesti perustamia luokkatoimikuntia. Uusien luokkatoimikuntien perustamista kannattaa harkita esim. vanhempainiltojen yhteydessä.

Vanhempainyhdistys järjesti ensimmäiset kevätmyyjäiset jo vuonna 1993 ja näin luokkatoimikunnat voivat kartuttaa varojaan. Jo perinteeksi muodostuneilla syysmarkkinoilla on kerätty niinikään varoja yhdistyksen toimintaa varten. Tuotosta jaetaan joka kevät stipendirahaa, kahdelle oppilaalle jokaiselta luokalta. Saaduilla varoilla avustetaan leirikouluun ja luokkaretkille lähteviä luokkia ja järjestetään erilaisia tempauksia. Välituntien iloksi on hankittu esim.hyppynaruja ja jalkapalloja. Vuosien saatossa Vanhempainyhdistyksen tuella on hankittu koululle mm. piano, videotykki l. dataprojektori, atk-välineitä ja savenpolttouuni. Lisäksi yhdistys on tukenut koululla toimivia kerhoja ja jumppasirkustoimintaa.

Opas vanhemmille löytyy täältä. Lisätietoja VANVARYsta löytyy täältä. Suomen vanhempainliiton sivustolle käynti täältä.

 

 

Viimeksi päivitetty 17.10.2012 06:40
 

Tulevia tapahtumia

Ei tapahtumia

Kirjaudu