Rekolan koulu

Kartta Viesti Ylläpidolle Kuvakierros koulussa Historian havinaa
 
Etusivu Tiedotteet/uutiset Tiedote/uutisarkisto Rekolan koulu etujoukoissa sähköiseen oppimisympäristöön - Fronteriin
Rekolan koulu etujoukoissa sähköiseen oppimisympäristöön - Fronteriin
Kirjoittanut Markku Saarinen   
18.01.2009 18:34

Peruskoulun pilottiporukkaa aloitettiin kouluttamaan kuluneella viikolla sähköisen oppimisympäristön - Fronterin - käytössä. Rekola on toinen ala-asteista, joiden pääkäyttäjät pääsivät ensimmäisinä tehokoulutukseen. Koko projekti etenee koulumme osalta vauhdilla, sillä jo marraskuun toisella viikolla koulutettiin koko henkilökunta asian tiimoilta. Muiden alakoulujen aika tulee huomattavasti myöhemmin, sillä ensin panostetaan massakoulutusta yläkouluihin. On kuitenkin muistettava, että tämä sähköinen työskentely-ympäristö rakentuu pikkuhiljaa. Jokainen pääsee kantamaan kortensa kekoon, niin että kokonaisuudesta muodostuu käyttökelpoinen. Kaikki hienoudet eivät ole tokikaan heti valmiina. Osa koulumme luokista on jo päässyt saamaan alkukosketusta näihin virtuaalisiin luokkahuoneisiin. Jatkossa ainakin ylemmät luokat pystyvät hyödyntämään tätä ympäristöä tehokkaasti. Tiedottamiseen se sopii kaikilla luokka-asteilla. Toivoa vaan sopii, että kaupungin ja Frontterin järjestelmät toimivat sujuvasti ja tietoturvan estot säädetään käyttäjäystävällisiksi. Myös luottamus bittiavaruuden turvallisuuteen täytyy vahvistua. Sähköisen tiedonhallinnan kun ei pitäisi olla uskon/toivon -asioita, vaan nimenomaan matemaattisen selkeästi ja varmasti toimivaa tämän vuosituhannen edistyksellistä tiedonhallintaa.


Viimeksi päivitetty 10.10.2009 07:40
 

Tulevia tapahtumia

Ei tapahtumia

Kirjauduvk. 34ELOKUU2019

 
SUNNUNTAI
25
Loviisa

MIELIPITEESI ?

Paras ajankohta vanhempainillalle olisi?