Rekolan koulu

Kartta Viesti Ylläpidolle Kuvakierros koulussa Historian havinaa
 
Etusivu Pysyvät tiedotteet Meidän koulumme Rekolan alakoulu Vantaalla
Meidän koulumme Rekolan alakoulu Vantaalla
Kirjoittanut Administrator   
18.01.2009 18:17

koulupiha

"Ihmettelyn, oivaltamisen, kokeilemisen,

keksimisen ja uuden oppimisen paikka!"

Yli 90-vuotias perinteikäs kyläkoulumme sijaitsee keskellä rauhallista ja luonnonläheistä omakotialuetta. Kolme koulurakennusta sekä piha muodostavat kauniin ja eheän kokonaisuuden. Vastaremontoitu pääkoulumme, myös saneerattu vanhakoulu sekä ns. uusikoulu tarjoavat miellyttävät ja toimivat tilat opiskelulle. Matarin pururata, Rekolan urheilukenttä sekä Keravanjoen varsi ovat osa oppimisympäristöämme. Kuusijärvi on lähiretkikohteemme. Koulussamme on 13 yleisopetuksen 1.- 6. luokkaa, esikoululuokka sekä kaksi Etappiluokkaa. Yhteensä oppilaita on n. 350. Osa oppilaistamme käy Rekolan koulua jo kolmannessa sukupolvessa. Koulumme löydät Vantaan  karttapalvelusta tästä linkistä. Tämän lukuvuoden kouluviestistä löytyy myös oleellista informaatiota koulumme toiminnasta. Kouluviesti avautuu kotisivumme vasemmasta reunasta tärkeiden linkkien alta.

Viimeksi päivitetty 12.11.2009 16:05
 

Tulevia tapahtumia

Ei tapahtumia

Kirjauduvk. 34ELOKUU2019

 
SUNNUNTAI
25
Loviisa

MIELIPITEESI ?

Paras ajankohta vanhempainillalle olisi?