Rekolan koulu

Kartta Viesti Ylläpidolle Kuvakierros koulussa Historian havinaa
 
Etusivu Uutisia Kansanedustajavierailu Rekolassa 10.2.
Kansanedustajavierailu Rekolassa 10.2.
Kirjoittanut Markku Saarinen   
09.02.2014 10:13

Osana säännöllisen valtiopäivätoiminnan 150-vuotismerkkivuotta järjestetään Kansanedustajat kouluissa -teemaviikko. Ajankohta on suositeltu tammikuun viimeiselle viikolle 2014. Meillä Rekolan koulussa saamme ottaa vastaan kansanedustaja Antti Kaikkosen 10. helmikuuta. Opetushallitus on suositellut, että mahdollisimman monessa koulussa ja oppilaitoksessa järjestettäisiin tuon viikon aikana ”Kansanedustajan kyselytunti”. Antti Kaikkosen seurassa koulumme toimintaan tutustuu Vantaan kaupunginvaltuutettu Johannes Hirvaskoski.

Rekolassa nähtiin tarpeelliseksi nostaa esille varsinaisesti kolme aihealuetta. Nostamme esiin ns. lähikouluperiaatteen ja Vantaan ns. perusopetuksen toimenpideohjelman vaikutukset ruohonjuuritasolla. Vierailla on mahdollisuus tutustua / toimia ”kouluavustajana” 1. luokan tunnilla ja seurata heterogeenisen oppilasryhmän kanssa toimimista. Vieraat tutustuvat myös ns. Etappiluokkien toimintaan. Välitunnilla opettajilla on mahdollisuus keskusteluun päivänpolttavista teemoista kansanedustajan kanssa. Päivän päätteeksi tutustutaan koulumme opetustiloihin laajemmin, sekä tutustutaan TVT-avusteiseen opetukseen kuudensissa luokissa.

 

Tulevia tapahtumia

Ei tapahtumia

Kirjauduvk. 34ELOKUU2019

 
PERJANTAI
23
Signe, Varma

MIELIPITEESI ?

Paras ajankohta vanhempainillalle olisi?