Rekolan koulu

Kartta Viesti Ylläpidolle Kuvakierros koulussa Historian havinaa
 
Etusivu
Juhlajulkaisu: Rekolan koulu 100 vuotta
Kirjoittanut Markku Saarinen   
25.11.2012 18:55
Artikkelin indeksi
Juhlajulkaisu: Rekolan koulu 100 vuotta
Videomateriaalia vuosien takaa
Juhlajulkaisun lähteet
Kaikki sivut

Koulumme www-sivuilla julkaistava 100-vuotisjuhlajulkaisu koostuu kolmesta eri osasta. Ensimmäisessä  osassa pureudutaan koulumme vanhempaan historiaan ja muisteloihin. Toisessa osassa tehdään esittely- ja kuvakierros viimeisten vuosikymmenten tapahtumiin. Viimeiseen, kolmanteen osaan kootaan dokumentteja ja kuvasatoa tämän juhlavuoden 2012 tapahtumista ja juhlallisuuksista .

Juhlajulkaisu osa 1/3

  kansi_osa1

Juhlajulkaisu osa 2/3

  kansi_osa2

Juhlajulkaisu osa 3/3

  kansi_osa3

Näistä sähköisistä julkaisuista valitsemme juhlavuoden päätteeksi painotuotteena ja DVD:nä julkaistavat sivut. Painotuotetta on myöhemmin tilattavissa kotisivullamme ilmoitettavalla tavalla. Rekolan koulun tietoteknikkan tuki ry. tuottaa DVD-levyn, jonka voi hankkia itselleen "vuoden 2013 tuki/jäsenmaksua vastaan". Julkaisun lopullisesta valmistumisesta kerromme työn edetessä juhlavuoden loppuun mennessä koulumme kotisivuilla tarkemmin.


 

 

 

Voit myös tutustua seuraaviin videolinkkeihin:

 


 

Antti-Veikko Nikulainen ja Vihtori Hervanto muistelevat 1992:

   


Antti-Veikko muistelee hymypatsasongelmaa:

 

 


Antti-Veikko Nikulainen ja kevätmarssi:

 


Kevätmarssin historia:


Antti-Veikko ja juhlamarssi tanssiaisissa 80-vuotisjuhlassa:


Ystävyyskouluvieraita Tallinnasta 1992:

 


Antti-Veikko kertoo historiakatsauksessa 80-vuotisjuhlassa ampumavälikohtauksesta:

 


Koulua vanhaan malliin:

 


 

Juhlavuoden seinäkalenterin kuvituskilpailun satoa.

 

 

 

 

 

 


 

Koulumme edellisiä juhlajulkaisuja löydät vielä toistaiseksi vanhoilta kotisivuiltamme. Niissä on osaksi päällekkäistäkin materiaalia.

80-vuotisjuhlajulkaisu löytyy täältä.

90-vuotisjuhlajulkaisu löytyy täältä.

Otamme mielellämme vastaan tarkennuksia ja korjauksia, joita vajavainen historiatietämyksemme saattaa hyvinkin vaatia. Valokuvista kasvojakin sumuttelemme pyyntöjen ilmetessä. Kuvatekstejäkin on sähköiseen julkaisuversioon helppo täydentää ”yleisön pyynnöstä” ja lukijoiden avustuksella. Historiatietous on koottu useista lähteistä ja haastatteluista, emmekä ole rakentaneet juttuja tieteellisin kriteerein. Suurin osa julkaisun historiaosuudesta löytyy muistakin lähteistä. Käsissämme on tavallaan elävä historiamuistelma, jonka rakentumiseen ja täydentymiseen voi lukijakuntakin osallistua. Mikään ei estä, etteikö tätä "julkaisutyötä" jatkettaisi aina 110-vuotisjuhliin saakka! Se istuisi vallan mainiosti tämän päivän yhteisölliseen tiedonrakenteluun!

Juhlajulkaisun historiaosuus on koostettu käyttämällä seuraavia lähteitä:

Rekolan koulu 80 v. Juhlajulkaisu marraskuussa 1992. 
Rekolan koulu 90 v. Juhlajulkaisu netissä ja cd:llä joulukuussa 2002. 
Rekolan koulun 5A: Muutoksia Rekolan ympäristössä. Köyhien paratiisista hyvinvointilähiöksi. Rekola 1992.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Rekola

http://www.koivrek-kokoomus.net/arkisto.html

http://www.edu.vantaa.fi/koivu/?sivu=historia

http://www.edu.vantaa.fi/rekola/vanhatsivut/rekhist.html

Litzén, Aulikki: Helsingin esikaupunkialueella 1900-1970. Painettu 1987.
Rekolan omakotitaloyhdistyksen 30-vuotisjulkaisu.

Rihvelitaulusta videotykkiin: Vantaan suomenkielinen koululaitos 100 vuotta. 1991.

http://www.vantaa.fi/fi/kulttuuri/museot/_kaupunginmuseo/vantaan_historiaa

http://www.vantaankirjasto.net/muistivantaa/

Käytössämme oli myös muistelokäsikirjoitukset menneiltä vuosilta, videonauhoitteet edellisistä vuosijuhlista ja juhlapuheista, videolle tallennetut haastattelut 20 vuoden ajalta ja juhlavuoden aikana tehdyt uusimmat haastattelut.

Viimeksi päivitetty 03.02.2013 21:50
 

Tulevia tapahtumia

Ei tapahtumia

Kirjaudu