Rekolan koulu

Kartta Viesti Ylläpidolle Kuvakierros koulussa Historian havinaa
 
Etusivu Uutisia Koulun 100-vuotisjuhla lähestyy
Koulun 100-vuotisjuhla lähestyy
Kirjoittanut Markku Saarinen   
12.10.2012 18:36

aulantaidetta

Koulumme 100v-juhlavuoden päätapahtumat ovat joulukuun alkupäivinä. Pääjuhla on itsenäisyyspäivän alla 5.12. Tuohon alkuviikkoon sijoittuu myös "ennakkonäytös", oppilasjuhla, juhlaruokailu ja näyttely. Tässä vaiheessa työstämme myös kiivaasti sähköistä juhlajulkaisua, mikä sekin pääosiltaan valmistuu tuohon mennessä. Julkaisusta saatetaan tehdä myös painettu versio "kysynnän mukaan".

Hyvät oppilaiden huoltajat, entiset koulumme työntekijät ja vuosikymmenten saatossa kouluamme käyneet oppilaat!

Nyt keräämme aineistoa Rekolan koulun 100-vuotisjuhlan kunniaksi tehtävään juhlajulkaisuun sekä näyttelyyn. Monella teistä on varmasti henkilökohtaisia muistoja Rekolan koulusta vuosien varrelta. Osa teistä on itsekin tätä koulua käynyt tai muulla tavalla ollut mukana koulun elämässä. Kaipaamme nyt juhlajulkaisuun kirjallisia, lyhyitäkin muisteloita sekä valokuvamateriaalia varustettuna kuvateksteillä.

Rakennamme myös vanhojen kouluun liittyvien esineiden (vihkot, kirjat..) sekä kuvis- ja käsitöiden näyttelyä. Mikäli teillä on säästössä näyttelyyn soveltuvaa materiaalia, otamme sitäkin mielellämme vastaan. Nykyoppilaiden isovanhemmillakin saattaa olla koulutöitä vielä tallella. Historianäyttelyn avulla pystymme nykylapsillekin välittämään tietoa koulunkäynnistä menneinä aikoina. Esineet ja työt on syytä itse huolellisesti nimikoida, jotta saamme tavarat palautettua oikeille omistajilleen näyttelyn jälkeen.

Toivomme kirjallisia muisteloita mielellään marraskuuhun mennessä; s-posti markku.saarinen (at) eduvantaa.fi. Näyttelyyn tarkoitettuja esineitä voitte toimittaa koululle viimeistään marraskuun alkupäivinä.

Tätä viestiä voi mielellään levittää, mikäli tuttavapiirissänne on esim. entisiä Rekolan koululaisia.

Yhteistyöterveisin Rekolan koulun rehtori Kirsi Miettinen

Ps. Rekolan koulu 80-vuotisjuhlajulkaisuun pääset tutustumaan tästä ja 90-vuotisjuhlajulkaisuun tästä. Koulumme nykyisiltä kotisivuilta kohdasta linkit löytyy alaotsikko historian havinaa, mistä sieltäkin pääsee käsiksi historialliseen aineistoon. 

 

Tulevia tapahtumia

Ei tapahtumia

Kirjauduvk. 34ELOKUU2019

 
SUNNUNTAI
25
Loviisa

MIELIPITEESI ?

Paras ajankohta vanhempainillalle olisi?