Rekolan koulu

Kartta Viesti Ylläpidolle Kuvakierros koulussa Historian havinaa
 
Etusivu Uutisia Lukuvuosi avattiin juhlavuoden tunnelmissa
Lukuvuosi avattiin juhlavuoden tunnelmissa
Kirjoittanut ms   
30.08.2012 20:51

lukuvuodenavajaisetesitys2b

Koulumme lukuvuoden avajaisia vietettiin elokuun lopussa. 100-vuotisjuhlavuosi väritti ohjelmaa ja teki tilaisuudesta hieman erilaisen. Uudet ekaluokkalaiset taputettiin marssin tahdissa ensimmäistä kertaa koulun yhteiseen tilaisuuteen. Marssimusiikista vastasi koulumme edesmennyt rehtori A-V Nikulainen haitareineen videonauhoitteessa kahdenkymmenen vuoden takaa. Nikulaisen aikoinaan säveltämän ja sanoittaman kevätmarssimusiikin tahtiin nämä uusimmat oppilaat todennäköisesti hyvästelevät koulumme yhdessä eletyn kuuden vuoden jälkeenkin.

Perinteisten luokkien ja henkilökunnan esittelyjen lisäksi katsottiin nauhoitteita 80-vuotisjuhlavuodesta. Näimme ystävyyskouluvieraat Tallinnasta istuttamassa ystävyyden tammea koulumme pihaan ja konsertoimassa iltajuhlassa. Pieni näytelmänpätkäkin katsottiin vuoden 1992 juhlallisuuksista. Musiikillista nautintoa tarjosi 4a-luokka lauluesityksellään. 5B-luokka esitti juhlarunon vuosien takaa, ja samalla julistettiin 100v-juhlarunon riimittelykilpailu luokille ja oppilaille. Uudemman juhlarunon kuulemme sitten vuoden päätapahtumassa joulukuun alussa.

Uutena asiana koulussamme alkaa Liikkuva koulu –hanke. Saimme juhlassa ensituntumaa uusien ”välkkärien” ohjaamana taukojumpasta, joita lukuvuoden aikana saamme kuulla keskusradionkin kautta. Välkkärit tulevat järjestämään myös välituntileikityksiä kuluvana lukuvuonna. Samaan hankkeeseen kuuluu WAU-kerhot, joissa innostetaan jokaista liikuntaharrastusten pariin. Juhlaan sisältyi myös oppilaskunnan esittämänä koulurauhan julistus. Sen siivittäminä toivomme kaikille todella mukavaa ja ystävällistä alkanutta lukuvuotta. Tämän saavuttamiseksi koulussamme toimii jo mm. KiVa-tiimi. Vuoden motto voisi hyvinkin olla Rekolan koulu – liikkuva KiVa-koulu!

Tilaisuuden loppulaulun sanoin voikin todeta: Tää meidän koulu onkin vasta nasta, kaikkein paras koulu totta kai! On täällä hyvin monenlaista lasta, siis hyvän jengin meidän reksi sai!

Viimeksi päivitetty 01.09.2012 21:13
 

Tulevia tapahtumia

Ei tapahtumia

Kirjauduvk. 34ELOKUU2019

 
SUNNUNTAI
25
Loviisa

MIELIPITEESI ?

Paras ajankohta vanhempainillalle olisi?